کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری پوششی است برای تزئین دیوارهای داخلی ساختمان. امروزه کاغذدیواری به یکی از عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به کار برده می‌شود. کاغذ دیواری انواع مختلفی دارد و به صورت رول یا متری در بازار برای فروش ارائه می‌شود.

تاریخچه کاغذ دیواری
می‌توان گفت کاغذ دیواری همانند تولید کاغذ از چین آغاز شد. چینی‌ها بر روی دیوار خود دویست سال پیش از میلاد کاغذ برنج می‌چسبانیدند. در قرن ۸ میلادی کاغذسازی به اروپا منتقل شد. اروپاییان بر روی دیوارهای خود کاغذهای نقاشی شده می‌چسبانیدند. از گذشته تا امروز تولید کاغذهای دیواری مسیر پر فراز و نشیبی را پیموده است. اما جالب بودن کاغذ دیواری آن است که از زمان تولدش تا به امروز همچنان توسط فرهنگ‌های مختلف مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ دیواری نقشه جهان

انواع اصلی کاغذ دیواری
کاغذ دیواری از منسوج نبافته (نان وون)
کاغذ با روکش وینیل
روکش پارچه‌ای
کاغذ با وینیل سخت و جامد
کاغذهای وینیل فابریک بک
روش نصب کاغذ دیواری
برای نصب حرفه‌ای کاغذ دیواری بر روی سطوح دیوار نخست باید دیوار آماده شود. به عبارتی سوراخ‌ها و خرابی‌هایی که برای سطح دیوار وجود دارد. کاملاً برطرف شود به این عملیات که در جهت صافی و یک دسته دیوار انجام می‌شود زیر سازی می گویند.

جنس دیوار بر پذیرش کاغذ دیواری تأثیر مستقیمی دارد. به عبارتی دیوارهای گچی نسبت به سایر دیوارها برای نصب کاغذ دیواری مناسب‌تر هستند. برخی از کاغذ دیواری‌ها ضد رطوبت‌اند. اما همین کاغذ دیواری‌ها نیز در محیط حمام مناسب نیستند؛ زیرا پس از مدتی بر اثر رطوبت چسب زیر کاغذ دیواری از بین می‌رود.

جداسازی کاغذهای دیواری
یکی از مهمترین مزیت‌های کاغذ دیواری نسبت به دیگر پوشش‌ها قابلیت جدا کردن ساده آن از سطوح دیوار است. البته برخی از افراد این ویژگی را مزیت کاغذ دیواری نمی‌دانند. و دلیلی بر بی کیفیت بودن این پوشش می‌دانند.

به طور معمول برای جدا کردن کاغذ دیواری از سطوح دیوار ۳ روش استفاده می‌شود.

استفاده از آب
استفاده از مواد شیمیایی
استفاده از بخارا
آسان‌ترین روش استفاده از آب بر روی کاغذ دیواری است که بسیاری از کاغذهای دیواری امروزی با این روش از سطح دیوار جدا می‌شوند. روش دیگر با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص کاغذهای دیواری است که معمولاً به صورت پودر از فروشگاههای رنگ و ابزار فروشی خریداری می‌شود. این پودر با مقداری آب گرم و سرکه مخلوط می‌شود. محلول به دست آمده را بر روی سطح کاغذ دیواری اسپری می‌کنند. روش سوم برای کندن کاغذ دیواری استفاده از بخار آب است که برای این منظور از دستگاههای بخار کننده چسب کاغذ دیواری استفاده می‌شود.

کاغذ دیواری دکوراسیون داخلی

کاربرد کاغذ دیواری
از آنجایی که طرح‌ها و مدل‌های بسیار زیادی در طراحی و تولید کاغذهای دیواری استفاده می‌شود. کاربرد کاغذ دیواری نیز بسیار گسترده شده است. امروزه این نوع پوشش برای موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توانیم چند مورد را متذکر شویم:

کاغذ دیواری اتاق خواب
کاغذ دیواری اتاق کودک
کاغذ دیواری اتاق پذیرایی
کاغذ دیواری فروشگاه‌های تجاری
کاغذ دیواری فضاهای اداری
و …
برای هر فضایی که نام برده شده است از نوعی کاغذ دیواری مختص به آن استفاده می‌شود. برای مثال در اتاق کودک باید از کاغذ دیواری استفاده شود که فضا را برای کودکان به فضایی گرم و دلچسب تبدیل کند. معمولاً در تزئین اتاق کودک از کاغذهای دیواری با رنگ‌های ملایم استفاده می‌شود؛ زیرا این رنگ‌ها به آرامش کودک کمک می‌کند. یکی دیگر از مواردی که در کاغذ دیواری اتاق کودک باید به آن توجه کنید آن است که مدلی را که خریداری می‌کنید باید فاقد هرگونه مواد آلاینده و شیمیایی باشد. همچنین قابلیت شستشو نیز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *